Kurasız Hac Nedir?

Kurasız Hac Nedir?

Her yıl binlerce kişi hac vazifesini yerine getirebilmek için kuraya katılıyor ve mübarek toprakları ziyaret edebilmek için kurada çıkmayı bekliyor. 

Kura uygulamasındaki kota ise Suudi Arabistan’ın nüfus artışına ve yoğunluğuna göre her ülkeyle imzaladığı Hac Protokolünde belirleniyor. Suudi Arabistan’ın ülkelere verdiği yıllık kontenjan ülke nüfusunun ortalama binde birine tekabül ediyor. Türkiye için imzalanan son protokolde yıllık hacı sayısı kontenjanı 80.000 civarında kişiden oluşuyor. 
Bu 80 bin kişilik kontenjanın büyük bir kısmı Diyanet’e aitken kalan kısmı da acenteler arasında dağıtılıyor. Elbette ülkemizde kontenjanı aşan bir hac başvurusu olduğu için insanlar yıllarca kura sırası beklemek zorunda kalıyor. Örneğin, kura sırasında bekleyen kişi sayısı günümüzde 2 milyon kişi.

Diğer bir seçenek ise Kurasız Hac seçeneği. Kurasız Hac, Özel Vizeli Hac olarak da tabir ediliyor. Burada hacı adaylarının özellikle dikkat etmesi gereken nokta şu; kurasız hac ile hacca gidecek olan hacı adayları kura sırası bekleyenlerin hakkına girmiş olmuyorlarKurasız Hac ile hacca gidecek olanların aldığı hac vizesi, Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye verdiği kontenjanın dışında kalan özel bir vize. Kura sırası beklemeden hacca gitmek isteyen kişiler, Özel Hac Vizesi için konsolosluğa başvurduklarında onlar için İstanbul ya da Ankara konsoloslukları üzerinden direkt olarak Suudi Arabistan’dan Özel Hac Vizesi talep ediliyor. Alınan Özel Hac Vizesi ile kişiler hac vazifelerini kura sonucunu beklemeden yerine getirebiliyorlar. 

Aynı zamanda bilinmesi gereken bir diğer nokta ise; Kurasız Hac ile hacca giden kişilerin ileride kuradan hac hakları çıktığında tekrardan hac yapabilecek olmaları. Özel Hac Vizesi ile hacca gitmek, kurada çıkıp hacca gitmeye engel olmuyor.